KDV Hesaplama

KDV nedir? KDV nasıl hesaplanır? KDV dahil hesaplama ve KDV hariç hesaplama

Müşterilerinizi Takip Edin

Satış süreçlerinizi CRMilyo ile kolayca takip edin ve müşterilerinize güzel deneyimler sunun. En Hızlı CRM programi

Ücretsiz Deneyin
Tam erişim. Kredi kartı zorunlu değildir.
Image Description

KDV hesaplaması nasıl yapılır?

İlk olarak, hesaplamak için tüketim vergisi tutarını girin. Yasal olarak geçerli bir KDV oranı (%1, %8 veya %18) seçilir. Hesaplama daha sonra KDV'siz veya KDV'li hesaplamaya göre yapılır. KDV hesaplaması, KDV'li ve KDV'siz iki formül kullanılarak hesaplanabilir. KDV'yi hesaplamanın en basit formülü, mal veya hizmet miktarının KDV ile çarpımına eşit olan KDV tutarı KDV oranıdır.

KDV hesaplaması formülü nasıl yapılır?

KDV tutarını hesaplamak için iki formül bulunur. Bunlardan birincisi KDV dahil hesaplama formülü ikinci ise KDV hariç hesaplama formülüdür.

(Net Tutar) x [1 + (Vergi Oranı/100)]
KDV dahil hesaplama formülü KDV tutarına ulaşılabilir.

Örnek verilecek olursa, bu formüle göre 1000 TL + %18 KDV ise şu şekilde hesaplanır.

1000 x (1 + 18/100) = 1000 x (1 + 0,18) = 1000 x 1,18 = 1180 TL sonucuna ulaşılır.

(Brüt Tutar) / [1 + (Vergi Oranı/100)]
KDV hariç hesaplama formülü ile KDV tutarına ulaşılabilmektedir.

KDV dahil hesaplama nasıl yapılır?

KDV dahil bir hesaplama türünde ödenecek tutarı bulmak için kullanılan formül: (net tutar) x (1+) vergi oranı). Hizmet bedeli 1000TL ve KDV oranı %18 ise KDV ödenecektir. Dahil edilen miktar 1000 x (1 + 18/100): 1000 x 1.18 = 1180 uygulanarak belirlenir. KDV dahil ödeme 1180 TL'dir.

KDV hariç hesaplama nasıl yapılır?

KDV hariç hesaplama türleri için ödenecek tutarı bulmak için kullanılan formül: (toplam) / (1) + (Vergi oranı). 1180 / (1 + 1 + 18/100) yapılacaktır. 1180 / 1.18 = 1000. Yani ürünün KDV hariç fiyatı 1000 liradır. Ödenecek KDV tutarı 180TL'dir.

KDV hesaplama yuvarlama farkı

Muhasebe, üç ondalık basamaklı bir para birimine eşdeğer olmamasından kaynaklanmaktadır. Virgülden sonra sadece iki rakam kullanılır. Virgülden sonraki sayı Yuvarlatılmış olmalıdır ve yuvarlama için belirli kurallar vardır. Üçüncü ondalık basamak durumunda Rakam 5'ten büyükse, yukarı yuvarlayın. Örneğin, 4.476 sayısı 4.48 olur. Sarılabilir. Ondalık noktadan sonraki üç basamak 5'ten küçükse, onları aşağı yuvarlayın. örneğin Sayının 5 ondalık basamağı varsa 4.474, 4.47'ye yuvarlanır. En yakın çift sayıya yuvarlanır. Örneğin 4.485'e en yakın çift sayı 8'dir. Yuvarlatılmış olmalıdır. Bu sayının 4.48 olması bekleniyor. hatta sıfır Bir şekilde. Ancak bazı bilgisayar programları için bu standart bir kural değildir. örneğin Özel kurallar belirtilmediği sürece Excel her zaman 5'e yuvarlanır.

Ürünlerde uygulanan KDV oranları

Türkiye'de ürün ihtiyacının derecesine göre KDV oranı geçerlidir. Bu oranlar yüzde 1, yüzde 8 ve yüzde 18 olmak üzere toplam üçtür. Asgari % 1 KDV ile ekmek gibi günlük ihtiyaçlara uygulanır. %1 KDV oranı lüks olmayan evlerin ihtiyaçları için de geçerlidir. Unlu mamuller hariç Geriye kalan süt, yumurta ve peynir gibi lüks olmayan tüketim mallarının yüzde 8'i. Mobilya, ev aletleri, telekomünikasyon, bazı gönüllü %18 satış vergisi, aşağıdakiler gibi temel olmayan tüketim mallarından alınır: B. Gıda.

Yüzde (%) 1 KDV uygulanan ürünler

Bunlara genellikle unlu mamuller, bazı kuruyemişler, bitki tohumları ve buğday dahildir. Ve benzeri ürünler, ambalajı açılmamış baklagiller, Kuran ve Diğer kutsal dini kitaplar, net alanı 150 metrekareye kadar olan evlerin %1 üzerinde KDV uygulanır.

Yüzde (%) 8 KDV uygulanan ürünler

Et, canlı balık, süt, süt ürünleri, yumurta, bal, patates, çay, bisküvi vb. Bu, gıda ürünlerinin büyük çoğunluğuna uygulanan vergi türüdür. Alkollü içki satışı yoktur Restoran ve barlar için %8 KDV oranı uygulanır. İç giyim, dış giyim, ayakkabı, Terlik, çanta ve valiz gibi giyim ve sağlık hizmetleri için %8 katma değer. Vergi tahsil edilecektir. Tiyatrolara, sinemalara ve müzelere girişte, otel konaklamalarında %8 KDV geçerlidir.

Yüzde (%) 18 KDV uygulanan ürünler

Turist belgeli restoran ve alkollü içki barlarında altın ve elmas benzeri tüketim Kalem, bilgisayar, tablet, akıllı telefon, buzdolabı gibi elektronik ürünler, Çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ve mobilya ürünleri gibi ev aletlerinin %18'i. KDV oranı uygulanacaktır.

Örnek KDV hesaplama

KDV dahil formülü fiyat hesaplanırken (1 + KDV oranı / 100) ikinci el. Malların %18 KDV'sini yani 600 TL, 600 ve 1 KDV'sini bulmak isterseniz Oranı çarpın. Bu size 600 x 1.18 = 708 TL verir. Ürün miktarı 600TL'dir, yani Ödenen KDV 108TL'dir.

Hesaplanan KDV nedir?

KDV, işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmeti satmak için kullanılır. Kayıt ve izleme. Satış anında karşı taraftan alınan katma değer Vergiler kredi tarafına kaydedilir. Kanunla hesap ayarlamasına uygulanan KDV Hesabınızdan ücret alınacaktır. Bu, dönem sonunda mahsup edilen satış vergisi hesabıyla karşılaştırılır. Hesabınız kapatıldı.

KDV indirimi nedir?

Devletin KDV mükelleflerine sağladığı vergi muafiyetleri ve teşvikleridir. Son KDV indirimi Tüketicilere yapılan satışlar, son tüketici dışında hiç kimse tarafından vergilendirilmez. Amaç. Üretici/tüketici zincirindeki kişiler tarafından alınan vergilerden. Sonuç olarak, üzerinde vergi bırakılamaz. Vergi yükü tüketicide. Şirketin satışları artıyor. Bu nedenle pandemi döneminde bazı sektörlerde Ekonomik aktiviteyi artırmak için KDV indirimleri yapılmıştır.

KDV Hesaplama Formülü

Katma değer vergilerinin işletmeler tarafından her türlü mal ve hizmet satılırken kaydedilmesi ve takip edilmesidir. Satış yapılırken karşı taraftan alınan Katma Değer Vergisi alacak tarafına yazılır. Mevzuat nedeniyle hesaba yapılan düzeltmeler hesaplanan KDV hesabının borcuna yazılır. Dönem sonunda İndirilecek KDV hesabı ile karşılaştırılarak bu hesap kapatılır.

Satışlarızı Arttırın!

Satış ekiplerinizin verimini ve başarısını artıracak CRM yazılımı.

Ücretsiz Kayıt Ol
Kredi kartı zorunlu değildir.
Image Description